نتایج جستجو

2558

نتیجه یافت شد

مرتبط ترین ها

اعمال فیلتر

به روزترین ها

اعمال فیلتر

پربازدید ترین ها

اعمال فیلتر

پر دانلودترین‌ها

اعمال فیلتر

پر استنادترین‌ها

اعمال فیلتر

تعداد صفحات

27

انتقال به صفحه

آرشیو

سال

دوره

مشاهده شمارگان

مرکز اطلاعات علمی SID1
اسکوپوس
دانشگاه غیر انتفاعی مهر اروند
ریسرچگیت
strs
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  263
 • دانلود: 

  33
چکیده: 

فلفل سبز (Capsicum annuum) در خانواده ی سیب زمینی(Solanaceae)، جنس Capsicum قرار دارد و یکی از محصولات سبزی و صیفی مهم است که هم اکنون در ایران و سایر نقاط جهان کشت می گردد و از جمله مهمترین گیاهان دارویی حساب می شود. در این آزمایش از نشانگر ISSR برای بررسی روابط ژنتیکی بین دو گونه فلفل(Capsicum annuum، Capsicum frutsicens) استفاده شد. 15 جمعیت از این دو گونه فلفل از مناطق مختلف کشور ایران و دو جمعیت از ایتالیا و ایالات متحده جمع آوری شد. از نشانگر ISSR برای ارزیابی تنوع ژنتیکی در فلفل استفاده شد. بر اساس نتایج بدست آمده، در 15 ژنوتیپ فلفل، پرایمرها 68 باند ایجاد کردند که 51 باند چند شکلی و 17 نوار تک شکل بود. در میان آنها پرایمر 15 با 13 نوار چند شکلی و پرایمر 19 با 2 نوار چندشکلی به ترتیب بیشترین و کمترین تعداد نوارهای چندشکلی را داشتند. نمودارهای خوشه ای با ضریب تشابه 21٪ دو گروه اصلی را نشان داد. بر اساس نتایج، نشانگر ISSR توانست گونه های فلفل را از نظر منشأ جغرافیایی و شباهت آب و هوایی مناطق متمایز کند.

آمار یکساله:  

بازدید 263

دانلود 33
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  321
 • دانلود: 

  77
چکیده: 

لیشمانیوز جلدی یکی از بیماریهای شایع انگلی است که در بسیاری از مناطق ایران به صورت آندمیک می باشد. و یکی از مسایل مهم بهداشتی در ایران محسوب می شود. به همین جهت انواع گونه های لیشمانیوز در شهرستان های چابهار وکنارک مورد بررسی قرار گرفت. گونه های مختلفی از لیشمانیا وجود دارند از جمله لیشمانیا تروپیکا، لیشمانیا ماژور ولیشمانیا دونوانی که باعث ایجاد زخم های عمیق بر روی اندام های بدن از جمله سر وصورت می شوند. تعیین گونه این انگل برای کنترل جلو گیری از انتشار انگل بسیار مهم می باشد. اگر چه از علایم اپیدمیولوژیکی وکلینیکی پی به وجود بیماری می بریم ولی به علت اشکال مشابه فرم های اماستیگوت وپرو ماستیگوت در گونه های مختلف انجام تست مولکولی PCR جهت تشخیص افتراقی ضروری می باشد. این تحقیق با تکنیک PCRدرمرکز تحقیقات بیمارستان بو علی زاهدان انجام شد و12ماه به طول انجامید. .

آمار یکساله:  

بازدید 321

دانلود 77
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  515
 • دانلود: 

  214
چکیده: 

آزمایش های زیادی در حال انجام است تا بتواند درمان کووید 19 را از طریق دارو یا کشف واکسن، پیدا کنند. جدا از بسیاری از ترکیبات شیمیایی، ترکیبات گیاهی می توانند مجموعه ای از توانمندی ها را در برابر ویروس کرونا برای افراد فراهم کنند. در این ارتباط، مطالعات نقش بسیاری از گیاهان را در برابر ویروس های تنفسی تایید کرده است. هدف از این پژوهش، شناسایی گیاهان دارویی موثر بر بهبود کووید 19 و همچنین گیاهانی است که دارای خاصیت تقویت سیستم ایمنی بدن هستند، می باشد. روش پژوهش توصیفی – تحلیلی و پژوهش از نوع مروری می باشد. به منظور شناسایی مقالات و پژوهش های مرتبط با موضوع، با استفاده از کلید واژه های دربردارنده «گیاهان دارویی» و «بیماری کرونا» یا همان «کووید 19»، سارس، مرس، سارس کووید 2 و. . . به جستجو در پایگاه های اطلاعاتی آی اس آی، اسکوپوس، ساینس دایرکت و گوگل اسکالر به منظور بررسی مقالات خارجی و همچنین پایگاه های مگ ایران، مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی و سایر مقالاتی که در وب سایت های علمی مجلات علمی پژوهشی داخلی منتشر شده اند به منظو بررسی در مقالات داخلی، پرداخته شده است. باتوجه به موضوع پژوهش، تعداد 50 مقاله به دست آمد که پس از اعمال پایش های مذکور، تعداد 12 پژوهش فارسی و 18 پژوهش لاتین که داده های مرتبط با موضوع پژوهش را تفسیر کرده بودن مورد استفاده قرار گرفته است. به منظور بهبود افراد درگیر این بیماری، 26 گونه گیاهی موثر باتوجه به انواع مختلف بیماری شناسایی شد. همچنین به منظور پیشگیری از ابتلا و بالابردن توان بدنی در برابر این بیماری، 4 گیاه جینسینگ، آلوئه ورا، گون و اویشن شیرازی شناسایی شدند.

آمار یکساله:  

بازدید 515

دانلود 214
نویسنده: 

مرشدی محمدمهدی

اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  464
 • دانلود: 

  125
چکیده: 

سیر سیاه یک محصول فراوری شده از سیر است که در دما و رطوبت بالا ایجاد میگردد. سیر سیاه مدت هاست که در کشورهایی مانند چین از گذشته تا کنون مورد استفاده مردم قرار گرفته است. سیر سیاه دارای ارزش غذایی بالایی است که که در طی طول دوره ی پیری میزان انتی اکسیدان ها مانند پلی فنول ها و فلانویید ها افزایش چشمگیری پیدا میکند. همچنین مواد معدنی و امینواسید های موجود در سیر سیاه طی فرایند افزایش یا کاهش میابند. با توجه به اینکه سیر رطوبت خود را از دست می دهد میزان قند ها و اسیدیته ی ان به طور کل افزایش میابد. همچنین الیسین سیر طی فرایند به سی السین تبدیل میشود مطالعات و ازمایشات مختلفی بر روی این ماده انجام گرفته است و محققان پی بردند که به علت افزایش میزان انتی اکسیدان ها مانند پلی فنول ها، فلانوییدها و پیروات ها میتواند در کاهش سکته های قلبی و سلول های سرطانی موثر باشد. سیر سیاه میتواند به درمان بیماری های مختلفی مانند ضد دیابت، ضد الرژی، ضد چاقی و به محافظت از سلول های عصبی و کبد کمک کند.

آمار یکساله:  

بازدید 464

دانلود 125
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  456
 • دانلود: 

  85
چکیده: 

امروزه افزایش مصرف مواد مخدر، نگرانی روز افزونی را برای تمامی جوامع به دنبال دارد. مسئله وابستگی به مواد و مصرف آن به یک معضل اجتماعی-درمانی تبدیل شده است. هدف از انجام پژوهش حاضر، بررسی میزان سرب، هشت هیدروکسی دی گوانین و مالون دی آلدئید موجود در سرم خون معتادان و افراد عادی بود. پژوهش حاضر، یک مطالعه مورد-شاهدی است که به صورت مقطعی انجام شده است. بدین منظور نمونه ای متشکل از 50 نفر از افراد معتاد و عادی به روش در دسترس انتخاب شدند. سپس به صورت تصادفی در دو گروه افراد معتاد و افراد عادی قرار گرفتند. به منظور اندازه گیری میزان سرب از روش طیف سنجی جذب اتمی و برای اندازه گیری میزان هشت هیدروکسی دی گوانین و مالون دی آلدئید نیز از روش کیت آلایزا استفاده شد. جهت تجزیه و تحلیل داده ها، از روش آزمون تی نمونه های مستقل استفاده شد. یافته های پژوهش نشان داد که میزان سرب موجود در سرم خون زنان و مردان معتاد بیشتر از سطح نرمال در زنان و مردان عادی است (0. 001). در حالی که بین میزان هشت هیدروکسی دی گوانین و مالون دی آلدئید در خون زنان و مردان معتاد و خون زنان و مردان عادی تفاوت معناداری حاصل نشد. در این مطالعه نشان داده شد که سطح سرب خون در معتادان به طور معنی داری بالاتر از گروه افراد عادی است. بنابراین غربالگری غلظت سرب خون در معتادان به ویژه در موارد با علائم غیر اختصاصی مفید خواهد بود.

آمار یکساله:  

بازدید 456

دانلود 85
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  501
 • دانلود: 

  154
چکیده: 

مسئله: بیماری کبد چرب غیرالکلی که شیوع آن در جهان رو به افزایش است، ازجمله آسیب های مزمن کبدی است که از استئاتوز تا سیروز کبدی را شامل می شود. اهداف: از این مطالعه بررسی تأثیر عصاره گیاه کینوا بر کبد چرب غیرالکلی ایجادشده با رژیم غذایی پرچرب در همستر پرداخته شده است. روش پژوهش: در این مطالعه تجربی 50 سر همستر به صورت تصادفی به گروه های تغذیه با رژیم پرچرب (40 سر) و گروه شاهد (10 سر) تقسیم شدند. بعد از 1 ماه تغذیه با رژیم پرچرب، همستر های مبتلا به 4 گروه ده تایی تقسیم شدند. گروه تغذیه با رژیم پرچرب، 3 گروه دیگر دریافت کننده رژیم غذایی عصاره با دوزهای 400، 200، 100 میلی گرم پر کیلوگرم تقسیم و به مدت 2 ماه تحت تیمار با عصاره قرار گرفتند. در پایان کار هیستولوژی کبد، فعالیت آنزیم های کبدی و پروفایل لیپیدی در سرم بررسی شد. یافته ها: در همستر هایی که با رژیم پرچرب تغذیه شده بودند افزایش تری گلیسیرید و کلسترول سرم دیده شد (P<. /. 5). تیمار با عصاره در دوزهای مختلف سبب تغییرات بیوشیمیایی معنی داری به جز در فاکتور تری گلیسیرید و کلسترول در نتایج آزمایشگاهی نشد. ( P<. /. 5)نتایج هیستوپاتولوژیک نیز اثرات مثبت تیمار با عصاره کینوا را مورد تأیید قرارداد نتایج: تغذیه با رژیم غذایی پرچرب منجر به ایجاد بیماری کبد چرب گردید که تیمار با عصاره دانه کینوا سبب بهبود شاخص های این بیماری شد.

آمار یکساله:  

بازدید 501

دانلود 154
نویسنده: 

سلیمانی فائزه

اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  429
 • دانلود: 

  121
چکیده: 

ترنجبین یکی از مان های گیاهی است که منبع آن گیاه خارشتر است. مان یا من شیرابه ای است قندی که توسط حشرات دفع و بر روی قسمت های مختلف گیاه متبلور می شود و اثرات دارویی و مغذی نیز برای آن ذکرشده است. از قدیم الایام برای امراض مختلف مورداستفاده قرارگرفته است ولی بر اساس متدولوژی علمی اطلاعات کافی و قطعی از عوارض و فواید آن وجود ندارد. به منظور ارزیابی ترنجبین و مواد مؤثر آن مقالات فارسی و انگلیسی از بانک های اطلاعاتی PUBMED، Google scholar، Scienc Direct، گنج (پایگاه اطلاعات علمی ایران) با کلمات کلیدی مان، ترنجبین، داروهای گیاهی و معادل انگلیسی آن از سال 2000 تا 2020 بازیابی شد. بررسی ها نشان داد ترنجبین دارای مقادیر مختلفی از فلزات و شبه فلزات، ساکارز و فروکتوز می باشد. همچنین اگرچه ترنجبین به عنوان یک درمان قدیمی در زردی نوزادان از گذشته تا حال شناخته شده است ولی با قطعیت نمی توان آن را به عنوان یک درمان کامل به حساب آورد. همچنین ترنجبین در رفع بلغم، صاف کننده خون و مدر در طب سنتی و در نزد پیشینیان معروف بوده است. ترنجبین برای افراد با مزاج گرم مناسب نیست و برای طحال مضر است. در بیماران قلبی بااحتیاط باید مصرف شود. با توجه به گستردگی مواد ترنجبین پیشنهاد می گردد که پژوهش بیشتری بر روی این گیاه صورت بگیرد.

آمار یکساله:  

بازدید 429

دانلود 121
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  267
 • دانلود: 

  67
چکیده: 

سیکلوتایدهای گیاهی ترکیباتی هستند که دارای ساختاری حلقوی می باشند که دو انتهای آن به هم متصل شده است و همچنین سه باند دی سولفیدی دارند. مجموع این دو ویژگی منجر می شود که این دسته از ترکیبات پایداری و مقاومت زیادی در شرایط بحرانی دما، pH یا در مقابل آنزیم ها یا ترکیبات شیمیایی از خود نشان دهند. سیکلوتایدها، رنج گسترده ای از فعالیت های بیولوژیک را دارند. بنابراین با توجه این قضیه که اثرات درمانی متعددی از آن ها مشاهده شده است باعث شده تا استخراج سیکلوتایدها از گیاهان امری مهم تلقی شود. سیکلوتایدها در خانواده های مختلفی از گیاهان وجود دارند از جمله گیاهان خانواده Violaceae. در این مطالعه، وجود سیکلوتایدها در گیاه Viola odorata بررسی شد. سیکلوتایدها با استفاده از دی کلرومتان و متانول استخراج شدند و سپس به کمک آب دیونیزه پارتیشنه گردیدند. فاز آبی-الکلی جدا و فریز درای شد. در آخر عصاره خام به دست آمده به کمک کروماتوگرافی مایع تحت خلاء فرکشنه گردید. فراکسیون های به دست آمده، با استفاده از HPLC و MALDI-TOF بررسی و وجود یا عدم وجود سیکلوتایدها در آن ها مشخص گردید. نتایج HPLC بر اساس زمان بازداری و ترکیب فاز متحرک نشان داد که سیکلوتایدها در گیاه Viola odorata وجود دارند. طیف MALDI-TOF نیز نشان داد که وزن مولکولی فراکسیون ها در محدوده سیکلوتایدها می باشد. در نهایت، می توان نتیجه گرفت سیکلوتایدها در گیاه Viola odorata هستند و می توانند ازگیاه Viola odorata جداسازی و استخراج شوند تا برای مصارف مختلف درمانی مورد استفاده قرار گیرند.

آمار یکساله:  

بازدید 267

دانلود 67
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  248
 • دانلود: 

  38
چکیده: 

اخیراً، جامعه علمی به تهدیدات ناشی از آلاینده های محیطی؛ از جمله فلزات سمی مانند کادمیوم (Cd) و نیاز به یافتن راه های مؤثر برای جلوگیری و درمان اثرات نامطلوب آن توجه چشمگیری داشته اند. ازآنجاکه کبد یکی از اندام های هدف این فلز سمی است و اختلالات در عملکرد صحیح این عضو پیامدهای جدی برای سلامتی دارد؛ هدف از مطالعه حاضر بحث در مورد امکان استفاده از ترکیبات غنی از پلی فنول مانند چای سیاه و سبز، زغال اخته، روغن زیتون، رزماری و زنجبیل به عنوان استراتژی محافظت در برابر آسیب کبدی ناشی از فلزات سنگین است. باتوجه به توانایی پلی فنول ها در اتصال به یون های کادمیوم و پتانسیل آنتی اکسیدانی قوی این ترکیبات و همچنین فراوانی آنها در محصولات غذایی، امکان استفاده از پلی فنل ها به عنوان عوامل پیشگیری و درمانی بالقوه از اهمیت بالایی برخوردار است و به ما این امکان را می دهد که ترکیبات حاوی پلی فنول ممکن است عوامل محافظتی امیدوارکننده ای علیه سمیت کبدی ناشی از کادمیوم در انسان باشند.

آمار یکساله:  

بازدید 248

دانلود 38
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  243
 • دانلود: 

  33
چکیده: 

هدف از این مطالعه، بررسی اثرات مصرف یک رژیم کم فروکتوز همراه با لیپوئیک اسید به صورت مکمل بر میزان آیریزین و FGF21 سرم در مدل بیماری کبد چرب غیر الکلی بود. برای این منظور چهل سر رت نر، نژاد اسپراگ – داولی به پنج گروه تقسیم شدند. گروه کنترل نرمال، رژیم طبیعی دریافت نمود. گروه پرچرب، یک رژیم امولسیون پرچرب دریافت نمود. گروه فرکتوز، امولسیون پرچرب همراه با فرکتوز به مقدار 1g/kg، گروه لیپوئیک اسید، امولسیون پرچرب همرا با لیپوئیک اسید به میزان 60mg/kg و گروه فرکتوز-لیپوئیک اسید، امولسیون پرچرب همراه با فرکتوز به میزان 1g/kg و لیپوئیک اسید به میزان 60mg/kg به صورت گاواژ روزانه و به مدت شش هفته دریافت نمود. در پایان این مدت، سطح گلوکز، انسولین، مقاومت به انسولین، آدیپونکتین، آیریزین، FGF21، TNF-α ، پروفایل چربی در سرم و تری گلیسیرید و MDA در کبد، بررسی شد. بر اساس یافته ها، میزان گلوکز، مقاومت به انسولین، آیریزین، پروفایل چربی، FGF21 و TNF-α در گروه پرچرب نسبت به گروه کنترل نرمال بطور معنی دار افزایش (P<0/05) و میزان آدیپونکتین سرم بطور معنی داری کاهش یافت (P<0/05). مصرف مکمل فرکتوز-لیپوئیک اسید موجب کاهش معنی دار در پارامترهای فوق و افزایش معنی دار در میزان آدیپونکتین سرم نسبت به گروه پرچرب گردید (P<0/05). با توجه به نتایج فوق به نظر می رسد افزایش سطح آیریزین و FGF21 سرم با بیماری کبد چرب ارتباط دارد و کاهش سطح سرمی آنها در اثر مصرف رژیم کم فرکتوز همراه با لیپوئیک اسید ممکن است نشانه ای از اثرات مکمل رژیم کم فرکتوز-لیپوئیک اسید در بهبود نشانه های بیماری کبد چرب غیرالکلی باشد.

آمار یکساله:  

بازدید 243

دانلود 33
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  170
 • دانلود: 

  37
چکیده: 

به منظور بررسی اثر کودهای آلی و زیستی در مقایسه با بیوارگانیگ بر خصوصیات کمی و کیفی گوجه فرنگی آزمایشی بصورت فاکتوریل در قالب طرح پایه بلوک کامل تصادفی در 3 تکرار در سال 1398اجرا شد. عوامل مورد بررسی شامل کودهای آلی در سه سطح (عدم کاربرد، کودگاوی، بیوارگانیک نیواگرو) و کودهای زیستی در چهار سطح (عدم کاربرد، سودوموناس پوتیدا، سودوموناس فلورسنس و کود بیولوژیک مخصوص سبزی و صیفی نیواگرو) بودند. نتایج آزمایش نشان داد که کودهای آلی و زیستی تاثیر معنی داری بر صفات رشدی و عملکرد گوجه فرنگی داشتند. بطوریکه کاربرد بیوارگانیک بترتیب باعث افزایش 7/4 درصدی ارتفاع ساقه اصلی نسبت به شاهدگردید. بیوارگانیک و کودگاوی عملکرد میوه را 15 و 10 درصد نسبت به شاهد افزایش داد. کاربرد کود بیولوژیک نیواگرو ارتفاع ساقه و عملکرد گوجه فرنگی را بترتیب 23/7 و 2/21 درصد نسبت به شاهد افزایش داد. با توجه به نتایج این آزمایش، بکارگیری کود بیوارگانیک و بیولوژیک نیواگرو می تواند از طریق اثرات هم افزایی باعث افزایش معنی دار رشد و عملکرد گوجه فرنگی شده و جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی در تولید ارگانیک گوجه فرنگی باشد.

آمار یکساله:  

بازدید 170

دانلود 37
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  270
 • دانلود: 

  45
چکیده: 

از آسیب های نورونی شایع در انسان ها میتوان به سکته های مغزی و آسیب های تروماتیک مغزی اشاره کرد که سالانه میلیون ها انسان را درگیر کرده و باعث افت عملکرد حسی، حرکتی و گفتاری در آنها می شود که ارتقا این عملکردهای از دست رفته از چالش های مهم و پرهزینه سیستم های درمانی در سراسر جهان محسوب می شود. طب سنتی چین و منطقه جنوب شرق آسیا داروی گیاهی با نام NeuroAiD را در بهبود عملکرد سیستم عصبی آسیب دیده موثر میداند. آنچه مهم است اثربخشی و بی عارضه بودن استفاده از این دارو در بالین بیماران است. در این مطالعه مروری مقالات اثر بخشی NeuroAiD در بهبود عملکرد بیماران پس از به سکته های مغزی و آسیب های تروماتیک مغزی در سراسر جهان مورد در بازه زمانی 2016-2021 بررسی قرار گرفت. یافته ها نشان داد استفاده از NeuroAiD در بهبود عملکرد حسی، حرکتی و گفتاری بیماران پس آسیب های نورونی ناشی از سکته مغزی و آسیب تروماتیک مغزی میتواند در کنار سایر درمان ها تاثیرات مثبت و کمک کننده داشته باشد و عارضه جانبی برای بیماران ایجاد نکند.

آمار یکساله:  

بازدید 270

دانلود 45
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  240
 • دانلود: 

  42
چکیده: 

عروس چمنزار اروپایی با نام علمی Filipendula ulmaria L. از خانواده گلسرخیان (Rosaceae) می باشد. مصرف خانگی از این گونه دارویی برای اولین بار از اواخر قرن 16 و 17 گزارش شده است. عروس چمنزار اروپایی به عنوان یک گیاه دارویی ارزشمند در طب سنتی مشهور است که در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله اسهال، ذات الریه، اسهال خونی و دیفتری در کودکان کاربرد دارد. به همین منظور بررسی اثر ارتفاع بر روی برخی خصوصیات فیزیولوژیکی این گیاه از دو ارتفاع مختلف 1585 و 1842 متر از سطح دریا در غرب استان مازندران جمع آوری و مورد بررسی قرار گرفت. این پژوهش در قالب طرح کاملا تصادفی با 3 تکرار انجام شد. نتایج نشان داد در صفات فیزیولوژیکی اختلاف معنی داری بین زمان برداشت وجود دارد و در مرحله گلدهی به مقدار این صفات افزوده می شود و بر میزان توتال فنل در برگ اثر متقابل بین زمان برداشت در دو ارتفاع معنی دار گردید و بیشترین مقدار آن مربوط به مرحله گلدهی در ارتفاع 1842 متر بود. هم چنین ارتفاع اثر مثبتی برروی فلاونوئید و آنتی اکسیدان داشت و با افزایش ارتفاع به مقدار این صفات افزوده گردید. با توجه به نتایج بدست آمده می توان گفت با افزایش ارتفاع از سطح دریا میزان ماده موثره در این گیاه افزایش می یابد.

آمار یکساله:  

بازدید 240

دانلود 42
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  346
 • دانلود: 

  125
چکیده: 

بالا رفتن تقاضا برای داروهای گیاهی سبب افزایش استفاده از داروها، عرقیات و دمنوش های گیاهی با خواص درمانی شده است که برخی از آنها فاقد داده ی علمی معتبر برای اثبات یا رد خواص مطرح شده هستند. در همین راستا، در مطالعه ی حاضر تلاش شد تا صحت خاصیت ضدعفونی کنندگی مجاری ادراری نسبت داده شده برای عرق جمیل (متشکل از چهار گیاه گزنه، دم اسب، خارخاسک و کرفس کوهی) بر روی عفونت های شایع دستگاه ادراری ایزوله شده از بیماران بررسی گردد. برای این منظور، نمونه های ادرار میانه بیماران دارای علامت عفونت ادراری جدا و با تست های بیوشیمیایی مرسوم تعیین سویه شد. بعد از تعیین الگوی مقاومت میکروبی با تست آنتی بیوگرام، خواص ضدباکتریایی رقت های مختلف عرق جمیل (X/2، X/4، X/8، X/16، X/32، X/64، X/128، X/256 و X/512) بر روی باکتری های ایزوله شده با تست Micro-dilution Broth تعیین گردید. براساس نتایج تست های بیوشیمیایی و الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی، باکتری های اشرشیاکلی، کلبسیلا پنومونیه، استافیلوکوکوس اورئوس و سودوموناس ائروژینوزا ایزوله شدند و تاثیر رقت های عرق جمیل روی آنها تعیین گردید. در رقت های موردمطالعه، عرق جمیل توانست به صورت وابسته به غلظت سبب مهار رشد هم باکتری های گرم مثبت و هم گرم منفی گردد و در برخی رقت ها حتی آن را به زیر 50 درصد برساند (P˂ 0. 05). یافته های این مطالعه نشان می دهد که اثر سینرژیستی عصاره های آبی گیاهان گزنه، دم اسب، خارخاسک و کرفس کوهی در قالب عرق جمیل میتواند سبب مهار رشد باکتری های مولد عفونت ادراری گردد.

آمار یکساله:  

بازدید 346

دانلود 125
نویسنده: 

نظری شیوا | فرخی آزیتا

اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  218
 • دانلود: 

  49
چکیده: 

پرفشاری خون مشکل شایعی در سراسر دنیا است. طب مکمل به صورت رایج در درمان پرفشاری خون مورد استفاده قرار می گیرد. در طب سنتی از گیاهان دارویی در درمان بسیاری از بیماریها از جمله کنترل فشار خون استفاده می شود. وجود منابع گیاهی با خواص درمانی گوناگون سبب شده که مطالعات جهت یافتن داروهای جدید مهارکننده ACE با عوارض جانبی کمتر و اختصاصی بودن از لحاظ مهار جایگاه فعال، بسوی غربالگری گیاهان دارویی مناطق مختلف جهان گرایش پیدا کند. آنزیم مبدل آنژیوتانسین(ACE) اگزوپپتیدازی است که باعث تبدیل آنژیوتانسین I به II می شود. آنژیوتانسین II سبب انقباض عروق و ترشح آلدسترون شده و با تجزیه برادی کینین باعث بی اثر شدن آن می گردد. از آنجایی که این آنزیم در هموستاز فشار خون نقش دارد بنابراین هدف مهمی در درمان فشار خون و نارسایی قلبی محسوب می شود. با این حال به علت غیراختصاصی بودن داروهای مهارکننده، برخی از عوارض جانبی مشاهده می شود. در حال حاضر به منظور کاهش عوارض جانبی در زمینه مهارکنندگان جدید و اختصاصی تر این آنزیم پژوهش هایی صورت گرفته است. لازم به ذکر است که بدلیل داشتن اثر دوگانه ACE در نگهداری فشار خون و هموستاز آب و الکترولیتها، مهار ACE جایگاه موفقی در درمان هیپرتانسیون و نارسایی احتقانی قلب پیدا کرده است.

آمار یکساله:  

بازدید 218

دانلود 49
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  243
 • دانلود: 

  54
چکیده: 

کورکومین، یک پلی فنول در رژیم غذایی و اصلی ترین ترکیبCurcuma longa (Zingiberaceae) است که به عنوان ادویه در کشورهای آسیایی استفاده می شود. سال هاست که از زردچوبه در طب سنتی برای درمان بیماری های مختلف استفاده شده است و این امر به دلیل خواص ضد التهابی، ضد سرطانی، ضد تشنجی، ضد افسردگی، ضد آپوپتوز، آنتی پرولیفراتیو، آنتی اکسیدانی و نیز خاصیت تنظیمی و حفاظتی بر سیستم ایمنی و سیستم عصبی است. کورکومین دارای فعالیت های آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد آپوپتوز و یک نوروتروفیک قوی است که از اثرات محافظت عصبی آن در بیماری های نورودژنراتیو استفاده می شود. با این حال، اطلاعات محدودی در مورد اثر بالینی کورکومین در موارد نورودژنراتیو در دسترس است. بدلیل فراهمی زیستی خوراکی پایین کورکومین، ممکن است این طور تصور شود که اثرات آن در انسان محدود است. بنابراین، استفاده از چندین روش برای افزایش فراهمی زیستی می تواند نتایج بالینی را تقویت کند. مطالعه حاضر جهت ارائه ی خلاصه ای از مکانیسم های مولکولی مربوط به اثرات محافظت عصبی کورکومین طراحی شده است.

آمار یکساله:  

بازدید 243

دانلود 54
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  235
 • دانلود: 

  55
چکیده: 

مقدمه و هدف: واژینیت کاندیدایی یکی از علل عمده مراجعه زنان به مراکز درمانی می باشد، به دلیل مقاومت دارویی نسبت به داروهای ضد قارچ و تمایل بسیاری از زنان به مصرف گیاهان دارویی با عوارض دارویی کمتر، این مطالعه با هدف بهره بردن از خواص داروهای گیاهی در درمان واژینیت کاندیدایی انجام شد. روش کار: اطلاعات مربوط به این مطالعه مروری تحت عنوان بهره بردن از خواص داروهای گیاهی در درمان واژینیت کاندیدایی با کلید واژه های Vulvovaginal candidiasis, Vaginitis، herbal medicinal plants، Iran، از پایگاه اطلاعاتی نظیر SID، Magiran، PubMed، Google Scholar، Scopus Iranmedx جستجو شد. تجزیه و تحلیل داده ها به صورت کیفی انجام شد. یافته ها: بررسی مطالعات انجام شده بر روی 14 گیاه و مقایسه اثرات آنها با داروهایی نظیر کلوتریمازول و فلوکونازول نشان داد که گیاهان درمنه، مریم گلی، نارگیل، سیاهدانه، دارچین-عسل، مورد سبز، آویشن باغی و زیره سبز اثرات درمانی مشابهی با کلوتریمازول در درمان علایم واژینیت کاندیدایی داشتند، اثربخشی گیاهان سیر، تشنه داری، کلپوره و بنه در درمان علایم کمتر از کلوتریمازول بود و ترکیب زیره سیاه و کلوتریمازول، ترکیب مرزه و کلوتریمازول در درمان علایم واژینیت کاندیدایی موثرتر از کرم کلوتریمازول تنها بود. نتیجه گیری: با توجه به اثربخشی داروهای گیاهی در درمان واژینیت کاندیدایی، عوارض جانبی کم این داروها و مقاومت به درمان با داروهای شیمیایی موجود و عود مکرر این بیماری، استفاده از داروهای گیاهی در کنار آنتی بیوتیک های رایج جهت درمان علایم واژینیت کاندیدایی توصیه میشود.

آمار یکساله:  

بازدید 235

دانلود 55
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  354
 • دانلود: 

  116
چکیده: 

بسیاری از ادویه ها و گیاهانی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند علاوه بر خاصیت عطر و طعم و رایحه، از نظر اثرات ضدمیکروبی و قدرت دارویی بسیاری ارزشمند هستند. مطالعات انجام شده حاکی از این است که عصاره بسیاری از گیاهان قادر به مهار رشد میکروارگانیزم ها است. در این مطالعه مقالات معتبر علمی نمایه شده در بانک های اطلاعاتی ISI، PubMed، Scopus و Web of Science با کلمات مرتبط با گیاهان دارویی و اثرات دارویی آن ها مورد بررسی قرار گرفت. مروری بر مطالعات انجام شده نشان می دهد که بیشتر عوامل بیماری زا اعم از باکتریایی و قارچی و ویروسی به عصاره گیاهانی مانند سیر، مرزنجوش، آویشن، نعناع، دارچین، فلفل قرمز، فلفل سیاه، زردچوبه، گیاه کاری و زنجبیل حساس هستند. ترکیبات ضدمیکروبی موجود در ادویه جات و گیاهان دارویی بیشتر در ترکیبات اسانسی قرار دارند. باکتری های گرم مثبت نسبت به باکتری های گرم منفی به ترکیبات میکروبی موجود در ادویه ها و گیاهان دارویی بیشتر حساس هستند. میزان این حساسیت با سویه و شرایط محیطی متفاوت است. برخی ادویه ها می توانند با تحریک تولید اسید در مراحل اولیه به طور مستقیم بر میزان تخمیر تأثیر مستقیم داشته باشند. فنل ها، الکل ها، آلدئید ها، کتون ها، اتر ها و هیدروکربن ها به عنوان عناصر اصلی ضدمیکروبی گیاهان دارویی و ادویه ها شناخته شده اند. این مطالعه نیز در راستای شناخت پتانسیل های دارویی، فیتوشیمیایی و درمانی گیاهان دارویی و ادویه ها صورت گرفته است.

آمار یکساله:  

بازدید 354

دانلود 116
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  266
 • دانلود: 

  79
چکیده: 

با توجه به بازار فعال گیاهان دارویی و تقاضای زیاد آن از سمت مصرف کنندگان، نیاز به افزایش عملکرد که منجر به افزایش ماده مؤثره می شود، به شدت احساس می شود. همچنین این افزایش عملکرد می تواند قیمت بالای ناشی از مقدار کم ماده مؤثره را در بازار جبران کند. گیاه باریجه از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان ضدعفونی کننده، ضد درد، ضد سرفه و آسم، سقط کننده جنین، درمان ناراحتی های گوارشی و نیروبخش مورد استفاده بوده است. با توجه به اینکه گیاه باریجه از گیاهان بسیار مهم و مورد توجه در صنعت گیاهان دارویی به شمار می رود، در این پژوهش سعی شد اثر غلظت های مختلف هیومیک اسید (0، 150 و 300 میلی گرم بر لیتر) بر میزان رشد این گیاه مورد بررسی قرار گیرد. نتایج نشان داد که کاربرد هیومیک اسید تأثیر معنی داری بر صفات مورد بررسی ایجاد کرد. به طوری که 150 میلی گرم بر لیتر هیومیک اسید، بیشترین میزان ارتفاع ساقه، طول و قطر ریشه و وزن خشک ریشه را ایجاد کرد.

آمار یکساله:  

بازدید 266

دانلود 79
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  383
 • دانلود: 

  39
چکیده: 

سابقه و هدف: رژیم غذایی به عنوان یک عامل مهم تاثیر گذار بر سلامت روان شناخته می شود. هدف از این مطالعه بررسی ارتباط پتانسیل التهابی رژیم غذایی با سلامت روان می باشد. روش ها: این مطالعه مقطعی بر روی 489 خانم 20-50 سالم مراجعه کننده به مراکز بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام گرفت. برای جمع آوری اطلاعات مربوط به رژیم غذایی، از پرسشنامه بسامد 168-آیتمی نیمه کمی روا شده استفاده گردید. پس از بررسی پرسشنامه های بسامد خوراک مذکور و تعیین گرم مصرفی مواد مغذی مختلف، جهت تعیین پتانسیل التهابی رژیم، از نمایه التهابی رژیم غذایی Dietary inflammatory index)) استفاده گردید. به منظور ارزیابی اختلالات روان پرسشنامه افسردگی، اضطراب، استرس از پرسشنامه 21 آیتمی سنجش سلامت روان (21-DASS) که مطالعات پیشین روایی و پایایی آن را تایید می کردند، مورداستفاده قرار گرفت. یافته ها: نتایج به دست آمده نشان داد افراد با بالاترین امتیاز نمایه التهابی رژیم غذایی در مقایسه با افرادی که کمترین امتیاز را داشتند، شانس بیشتری برای ابتلا به افسردگی (نسبت شانس=3. 49، با فاصله اطمینان 95%، 2. 06 تا 5. 92، 0. 01 Ptrend<) اضطراب (نسبت شانس=3. 49، با فاصله اطمینان 95%، 2. 06 تا 5. 92، 0. 009 Ptrend=) و استرس (نسبت شانس=3. 49، با فاصله اطمینان 95%، 2. 06 تا 5. 92، 0. 01 Ptrend=) برخوردار بودند. همچنین این رابطه ها در مدل تعدیل شده بعد از تعدیل مخدوشگر ها همچنان معنی دار باقی ماند. نتیجه گیری: رژیم غذایی با پتانسیل بالا التهابی رابطه مستقیمی با اختلالات روان از جمله افسردگی، اضطراب و استرس نشان داد.

آمار یکساله:  

بازدید 383

دانلود 39
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  246
 • دانلود: 

  58
چکیده: 

هضم بی هوازی پسماند جامد فرآیندی است که علاوه بر اینکه یک روش مدیریت پسماند محسوب می شود، منجر به تولید انرژی نیز می شود. هضم با پسماند ترکیبی یک فرآیند بی هوازی محسوب می شود که از ترکیب 2 پسماند مختلف با هدف بهتر کردن راندمان فرآیند هضم انجام می شود. همچنین باید از فرآیندهای اضافی اجتناب کنیم تا بیشترین تولید بیوگاز را داشته باشیم. بهینه سازی این فرآیند در مقالات مختلف با روش های گوناگون انجام گرفته است، در این مقاله با در نظر گرفتن ترکیب درصد هر پسماند و محدودیت های پیشنهادی و محدودیت های تئوری با توجه به مشخصات سوبسترا، متغییرهای تاثیرگذار بر هضم بی هوازی بهینه سازی شده است. روش برنامه نویسی خطی دقت مناسبی برای محاسبه گاز متان از پسماند های ترکیبی دارد. برای رسیدن به حداکثر سوبسترا، ترکیب درصد پیشنهادی ذرت و کاه اضافه شده به کود گاوی باید حدود 10 تا 17% باشد. بالاترین مقدار تجزیه سوبسترا 402 لیتر متان بر کیلوگرم COD می باشد که از ترکیب 73% کود گاوداری و 12% پسماند ذرت و 15% کاه بدست می آید.

آمار یکساله:  

بازدید 246

دانلود 58
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  432
 • دانلود: 

  92
چکیده: 

در چند دهه اخیر رویکرد مردم برای استفاده از داروهایی با منشأ طبیعی بیشتر بوده است که از جمله دلایل آن می توان به، اثبات عوارض جانبی داروهای شیمیایی، هزینه بالا و ایجاد آلودگی های زیست محیطی اشاره کرد. ترکیب شیمیایی گیاه قاصدک بخوبی مطالعه شده است. ریشه این گیاه دارای ماده ای تلخ به نام تراگزاسین، کولین و تاراگزاسترول می باشد همچنین در ریشه آن مقدار کمی تانن وجود دارد و نوعی آلکالوئید به نام تاکزین و تاراگزه رول در اعضای این گیاه یافت می شود. ضمناً این گیاه دارای ساپونین، قندهای مختلف و اسیدهای چرب است. این گیاه بالاترین حد ویتامین آ را در بین گیاهان داراست و همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم است. املاح کلسیم، پتاسیم، آهن، منیزیوم، سدیم، منگنز، فسفر، سیلیس و گوگرد در این گیاه ثابت شده است. تحقیقات بیشتری برای تعیین ترکیبات دیگر لازم است. شواهد حاصل از آزمایشات، تأثیر این گیاه را در درمان بیماری های کبدی نشان می دهد. خوردن قاصدک در درمان کبد چرب و سم زدایی کبد تاریخچه ای طولانی دارد. عصاره قاصدک که از ریشه قاصدک تهیه می شود سبب بهبودی آسیب های کبدی می شود. این عصاره به حذف سموم بدن نیز بسیار کمک می کند. ریشه قاصدک حاوی میزان بالای آنتی اکسیدان است که در برابر عوارض گوارشی بسیار سودمند می باشد. در صورت داشتن آلرژی به گیاه قاصدک، این گیاه باعث التهاب دهان یا پوست بدن افراد حساس شود. اگر به گیاهان آلرژی زا حساسیت دارید، احتمالا به گیاه قاصدک نیز حساسیت خواهید داشت. اگر آلرژی دارید، قبل از مصرف قاصدک، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آمار یکساله:  

بازدید 432

دانلود 92
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  612
 • دانلود: 

  219
چکیده: 

با شناخت ساختار ملکولی کانابینول و کانابیدیول بعنوان کامپاننت های اصلی در رزین کانابیس و مکانیزم اثر گذاری آنها در بدن انسان(سیستم اندوکانابینوید) و ایمن تر بودنشان نسبت به داروهای شیمیایی و مخدر، سازمان های غذا و داروی کشورها بسمت مجاز نمودن داروهای کانابینویدی معطوف شدند. در میان داروهای تایید شده اعم از کانابینویدهای شیمیایی(کپسول مارینول)، کانابینویدهای طبیعی از هرکدام به میزان مساوی(اسپری خوراکی اپیدیولکس) و کانابیدیول طبیعی(مایع خوراکی ساتیوکس)، جای خالی داروی کانابینول طبیعی در میان داروهای فوق احساس می شود، بر همین اساس و بر پایه مطالعات صورت گرفته ساخت کپسول و پماد کانابینول در دستور کار قرار کرفت و کپسول های 100 و 200 میلی گرمی تهیه شد، همچنین پماد بدست آمده در هر 100 میلی لیتر حاوی حدودا 6000 میلی گرم ماده موثره می باشد. این مطالعات نشان میدهد که در شرایط اقلیمی کشور( آفتابی و خشگ) میزان بازدهی محصول (گل ماده خشگ شده ) بیش از دو برابر بازدهی قید شده در منابع موجود می باشد. در صد رزین موجود در گل 33% و درصد کانابینول موجود در رزین حدود 30% بدست آمد. شناسایی ماده موثره کانابینول با استفاده از دستگاه گاز کروماتوگرافی متصل به طیف سنجی جرمی صورت گرفت و ساختار ملکولی کانابینول مورد شتاسائی دستگاه قرار گرفت.

آمار یکساله:  

بازدید 612

دانلود 219
عنوان: 
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  6283
 • دانلود: 

  207
چکیده: 

کلاژن Collagen)) فراوانترین پروتئین موجود در بدن انسان می باشد که 25 تا 35 درصد محتوای پروتئین کل بدن را تشکیل می دهد. پروتئین کلاژن به صورت رشته های کلاژن مشاهده می شودکه در همه انواع بافت همبند به میزان متفاوت یافت می شوند. تا کنون15 نوع کلاژن دربدن انسان شناسایی شده است. بافت های کلاژن ممکن است سفت و سخت (استخوانی) یا نرم (تاندون) و یا با غضروف سازگار باشند که در پوست، تاندون ها، ماهیچه ها، استخوان ها، رگ های خونی و سیستم گوارشی و دندان ها نیز وجود دارد. بیشترین آمینو اسید موجود درکلاژن گلایسین می باشد. کلاژن را می توان همانند یک چسب در نظر گرفت که تمامی این موارد را کنار یکدیگر نگه میدارد. سایتوکان ها نقش مثبت و منفی بر تکثیر فیبروبلاست ها و سنتز کلاژن دارند. از کلاژن ها در زمینه های مختلف پزشکی و مراقبت های زیبایی و درمان بیماری سیستمیک اسکلروزیس استفاده میگردد. با افزایش سن وکاهش سطح کلاژن، چین و چروک ها در پوست رو به فزونی می گذارند و رفته رفته پوست پیر می شود. عوامل دیگری مانند استرس، رژیم غذایی نامناسب، مصرف سیگار، قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید نیز عوامل دیگری هستند که در کم شدن کلاژن، موثر می باشند. در سالهای اخیرمکمل های کلاژن بصورت پودر و قرص کلاژن در بازار عرضه شده است. در این پژوهش، به بررسی و مرور آثار و نقش کلاژن ها در مهار و پیشگیری بیماری ها و درمان آنها می پردازیم.

آمار یکساله:  

بازدید 6283

دانلود 207
نویسنده: 

مسعودی علیرضا

اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  349
 • دانلود: 

  89
چکیده: 

گیاهان دارویی از اهمیت فوق العاده ای در درمان بیماری ها برخوردار هستند به طوری که محققان داروهای قرن بیست و یکم را در گیاهان جستجو می کنند و معتقدند که حلال مشکلات پزشکی آینده گیاهان می باشند. هم اکنون در بسیاری از کشورهای صنعتی پزشکان داروهای گیاهی تجویز می کنند و این گیاهان در داروخانه ها و فروشگاه ها عرضه می شود. افزایش نیاز به دارو، سازگاری گیاهان دارویی با بدن و تأکید سازمان بهداشت جهانی بر جایگزینی داروهای شیمیایی به وسیله داروهای طبیعی، موجب شده است تا تجویز و مصرف گیاهان دارویی افزایش یابد. همچنین عوارض جانبی، هزینه بر و زمان بر بودن کشف و تولید داروهای شیمیایی، مصرف گیاهان دارویی را افزایش داده است. امروزه برتری گیاهان دارویی و داروهای بدست آمده از آنها نسبت به داروهای شیمیایی، اثبات شده است. داروهای شیمیایی دارای عوارض جانبی هستند به طوری که در عمر 150 سال این داروها برخی از آنها به عنوان داروهای خطر آفرین از گروه های دارویی حذف شده اند. داروهای گیاهی در مقایسه با داروهای شیمیایی از عوارض کمتر و در برخی موارد بدون عارضه هستند. رواج مصرف داروهای گیاهی می تواند از مصرف داروهای شیمیایی کاسته و خطرات جسمانی و روانی ناشی از مصرف داروهای شیمیایی را در جامعه کاهش دهد. در بین عوامل مؤثر بر توسعه کشت گیاهان دارویی، بیشترین تأثیر را راهکار ساختاری حمایتی دارد و راهکارهای اقتصادی اجتماعی، آموزشی فنی و راهکار صنفی-تشکیلاتی اولویت های بعدی را شامل شدند.

آمار یکساله:  

بازدید 349

دانلود 89
اطلاعات دوره: 
 • سال: 

  1400
 • دوره: 

  0
 • شماره: 

  4
تعامل: 
 • بازدید: 

  1193
 • دانلود: 

  115
چکیده: 

زمینه و هدف: بیماری های کبد یکی از علل ناخوشی، مرگ و میر و افزایش هزینه های بهداشتی در سراسر جهان محسوب می شود و تلاش جهانی برای محدود کردن آن ها آغاز شده است. به دلیل افزایش عوارض و اثربخشی محدود داروها در درمان قطعی بیماری های کبدی، استفاده از طب سنتی مخصوصاً حجامت به طور فزاینده ای به عنوان یکی از روش های درمانی گسترش یافته است. پژوهش حاضر با هدف تأثیر حجامت مرطوب بر سطوح چربی های خون بیماران مبتلا به کبد چرب انجام شد. روش بررسی: پژوهش حاضر یک مطالعه کارآزمایی بالینی دو گروهه است که در آن بیماران با نمونه گیری هدفمند از جامعه انتخاب شدند و به طور تصادفی به دو گروه کنترل و آزمون تخصیص یافتند. اطلاعات با استفاده از فرم مشخصات فردی و چک لیست ارزیابی وضعیت چربی های خون جمع آوری شد. بررسی چربی های خون یک بار قبل و بعد از مداخله انجام شد. دو نوبت حجامت در گروه آزمون انجام و یک ماه بعد از آخرین نوبت بررسی لیپیدهای خون انجام شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 22 و آزمون های آماری تی مستقل و زوجی تحلیل گردید. یافته ها: بین تغییرات میانگین چربی های خون قبل و بعد از مداخله در بیماران تفاوت معنی داری وجود داشت (000/0 P =)، همچنین نتایج نشان داد که درجه کبد چرب قبل و بعد از مداخله در گروه آزمون نیز تغییر کرده است. نتیجه گیری: حجامت به عنوان یک روش مکمل برای بهبود چربی های خون و درجه کبد چرب در بیماران مبتلا به کبد چرب مفید است و می توان از آن به عنوان یک روش درمانی برای کاهش ریسک فاکتورهای این بیماری استفاده نمود.

آمار یکساله:  

بازدید 1193

دانلود 115